Daňové třídy v Německu

Jeden z důležitých aspektů v jaké míře odvádíte daně v Německu je i to do jaké daňové třídy spadáte. Pojďme si ukázat všechny daňové třídy.

Jaké daňové třídy v Německu existují a co znamenají?

Finanční úřad v Německu rozděluje zaměstnance dle takzvaných daňových tříd. V Německu existuje celkem 6 daňových tříd. Daňové třídy pomáhají zaměstnavatelům vypočítat ke každému zaměstnanci daň z příjmu.

Která daňová třída platí pro koho?

Daňová třída se v prvé fázi zaměžuje na rodinný stav. Svobodní jsou automaticky zařazeni do 1. daňové třídy. Rodiče samoživitelé jsou ve 2. daňové třídě a tím pádem dostávají i vyšší úlevy. Kdo má více prací je automaticky přiřazen do 6. daňové třídy.

U manželských párů existuje taková zvláštnost ohledně daňových tříd. Můžou si vybrat mezi různými daňovými třídami.

Přehled daňových tříd:

1. Daňová třída – svobodní, rozvedení, vdovi, vdovci, ženatí a partneři v registrovaném patnerství, kteří žijí dlouhodobě odděleně. Měsíční výdělek do výše 1.029 EUR, se nedaní. Povinnost odevzdávat daňové přiznání není, až na vyjímky.

2. Daňová třída – rodiče samoživitelé. Měsíční výdělek do výše 1.225 EUR se nedaní. Daňové přiznání se podávat nemusí až na vyjímky.

3. Daňová třída – ženatí, vdané, vdovi a vdovci v roce umrtí partnera a rok poté a registrovaní partneři, za předpokladu, že druhý partner má 5. daňovou třídu, nepracuje nebo má minijob. Měsíční výdělek do výše 1.952 EUR, se nedaní. Daňové přiznání se musí podávat.

4. Daňová třída – ženatí, vdané, registrovaní partneři. Pokud druhý partner/manžel má 4. daňovou třídu. Většinou se vyplací jen tehdy, pokud oba dva manželé/partneři mají přibližně stejný výdělek. Měsíční výdělek do výše 1.029 EUR se nedaní. Povinnost odevzdávat daňové přiznání není až na vyjímky.

5. Daňová třída – ženatí, vdané, registrovaní partneři. Pokud druhý partner/manžel má 3. daňovou třídu. Měsíční mzda do výše 107 EUR se nadaní. Povinnost odevzdávat daňové přiznání je.

6. Daňová třída – Svobodní, ženatí a registrovaní partneři, kteří mají více než jeden pracovní poměr. Měsíční mzda se daní celá. Daňové přiznání se musí podávat.

Kdo musí v 1., 2., a 4. daňové třídě podávat daňové přiznání?

Ten kdo v uplynulém roce pobíral více než 410 EUR na podpoře v nezaměstnanosti. Dále více jak 410 EUR na nemocenské od německé pojišťovny (pojišťovna vyplací nemocenskou až po 6ti týdnech marození, prvních šest týdnů hradí zaměstnavatel). Dále pokud jste měli nezdaňěné příspěvky ve výši přesahující 410 EUR k výplatě od zaměstnavatele, např. Fahrgeld – jízdné, Verpflegungszuschlag – příspěvek na stravování aj. Každý, kdo ve zdaňovacím roce měnil zaměstnavatele. Každý, kdo pobíral přídavky na děti – Kindergeld, rodičovský příspěvek – Elterngeld aj. A v neposlední řadě, taky ten, kdo se během roku dostal i třeba na chvíli do 6. daňové třídy.

Kdy se musí daňová třída měnit?

Za předpokladu, že se u Vás něco změnilo v rodinných poměrech. Pokud:

  • jste se oženili/vdali

  • rozvedli nebo spolu nežijete

  • druhý partner zemřel

  • se stanete samoživitelem

  • k hlavnímu poměru máte i jinou vedlejší činnost

  • potřebujete daňovou kartu

Jaké možnosti daňových tříd jsou pro manžele k dispozici?

Manželé si mohou vybrat ze tří kombinací daňových tříd:

1. Kombinace – pokud jeden z manželů vydělává o dosti více než ten druhý, vyplatí se kombinace 3. a 5. daňové třídy. Výhoda této kombinace, je ta, že ten, co vydělává víc, platí méně na daních. Nevýhoda je ta, že čím větší je rozdíl mezi platy manželů, tím doplácíte více při podání daňového přiznání. 2. Kombinace – pokud manželé vydělávají přibližně stejně, vyplatí se kombinace 4. daňové třídy. 3. Kombinace – od roku 2010 mohou také manželé volit kombinaci 4. daňové třídy s faktorem. Ta umožňuje platit část daní již v průběhu roku, takže daňový doplatek na konci roku není tak velký.

Jste ženatý a musíte si změnit daňovou třídu?

Pro ty co bydlí v Německu s rodinou:

Je potřeba dojít si na příslušný finanční úřad pod který spadá vaše bydliště v Německu. Tam vyplníte formulář „Antrag auf Steuerklassenwechsel bei Ehegatten“ a dodáte oddací list.

Pro pendlery resp. ti co za prací do Německa dojíždí a rodina zůstává v Čechách:

Je potřeba vyplnit si žádost o změnu daňové povinnosti, nechat si ji potvrdit na českém finančním úřadě a formulář odevzdat na německém finančním úřadě.

Sháníte formulář na změnu daňové povinnosti pro pendlery (manžele)? Zašleme vám ho do pár vteřin na email.

Sdílejte tuto stránku mezi svými přáteli:

Kindergeld 2019 - Přídavky na děti v Německu a jejich vyřízení

Kdo má nárok na přídavky pro dítě z Německa tzv. Kindergeld? O přídavky si mohou zažádat pracující…

Celý článek

Výpočet čisté mzdy v Německu - Kalkulačka

Vypočítejte si čistou mzdu pomocí kalkulačky můžete zde. Čím více položek vyplníte, tím výpočet bude přesnější. Povinné…

Celý článek

Jak napsat strukturovaný životopis v němčině Lebenslauf + vzor ke stažení

Proč je německý životopis tak důležitý? Je to první kontakt s možným budoucím zaměstnavatelem. Je to Vaše…

Celý článek

Kolik je minimální mzda v Německu?

Všeobecně platí, že minimální mzda v Německu je 8,84 EUR, která je platná od ledna 2017 až…

Celý článek

kdy jsou státní svátky v Německu v roce 2018?

V roce 2018 je celkem 17 zákonných svátků. Každá spolková republika v Německu, ale nemusí slavit všechny.…

Celý článek

Kündigung - Výpověď z pracovního poměru v Německu

Všeobecná ochrana před výpovědí v Německu Platí v podnicích, kde je zaměstnáno více jak 10 lidí na…

Celý článek
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů