Jak napsat strukturovaný životopis v němčině Lebenslauf + vzor ke stažení

Proč je německý životopis tak důležitý? Je to první kontakt s možným budoucím zaměstnavatelem. Je to Vaše vizitka jako uchazeče o zaměstnání, podle které se zaměstnavatel rozhoduje zda Vás jako uchazeče osloví či ne.

Většina zaměstnavatelů v Německu si na dobře propracovaný životopis v němčině velmi potrpí, z toho důvodu, že hledájí dlouhodobě pilné zaměstnance.

Pojďme si spolu detailně rozebrat to, co by nemělo ve vašem životopisu chybět.

Náhled strukturovaného životopisu v němčině (vzor německého životopisu si můžete stáhnout pod článkem)

        

1. Údaje o vaší osobě

Nejdůležitejší informace o Vás, které nesmí chybět jsou jméno, adresa, telefon a email, datum narození a státní příslušnost. Můžete přidat i údaje jako jsou třeba Váš rodinný stav i jiné. Ale ty už nejsou tak důležité.

2. Vaše pracovní historie či praxe

Praxe je nejdůležitější část životopisu, co zajímá budoucího zaměstnavatele. Musí být řazena chronologicky a tím způsobem, že součastné pracovní místo (popř. poslední) by mělo být vždy nahoře. Důležité je, aby jste v této části neměli žádné mezery, i když jste byli třeba na úřadu práce, který zde též uveďte. Zaměstnání uvádějte vždy aspoň s přibližným měsícem, pouze rok nestačí. Např. Březen 2013 – říjen 2016. Nesmí chybět název zaměstnavatele a Vaše vykonávaná pozice. Můžete přidat i to čím se firma všeobecně zabývá a jaké, ve stručnosti, byli Vaše povinosti.

3. Vzdělání

Opět řadíme chronologicky od nevyššího dosaženého vzdělání, vždy s uvedeným měsícem a rokem začátku a koncem studia. Přidáme název školy a studovaný obor. Popřípadě jakým způsobem škola byla ukončena. Třeba výučním listem či maturitou. V této části je jeden velký detail, který je rozdílný v našich zemích. V Německu jsou zvyklý na to, že do této části životopisu se uvádí i povinná školní docházka.

4. Jazykové znalosti

Na první místo uvádíme vždy rodný jazyk a následně ostatní. Vždy k cizímu jazyku uvádíme stupeň znalostí. Například: Německý jazyk – B1 (podle tabulek stupně pokročilosti uznávané v Evropě) nebo zde znalost můžeme vypsat i slovy jako třeba, že rozumíte dobře, nebo slovem i písmem.

5. Ostatní znalosti a kvalifikace

Do této části životopisu uvádíme už ostatní důležité věci, které Vám pomohou k získání práce. Jako třeba řidičský průkaz, znalost práce s pc, ostatní vzdělávací certifikace aj. Vždy s informací jakého typu. Například: Řidičský průkaz – skupina B

6. Personifikace – vlastnosti a povaha

Tento krok už není tak podstatný, ale pokud ho uvedete určitě si přilepšíte. V této části vyzvedňete svoje vlastnosti, které zaměstnavatel vyhledává. Takové jako jsou spolehlivost, dochvilnost, smysl pro pořádek aj.

Pokud víte, kdy můžete nastoupit určitě tuto informaci napište na konec životopisu. Zaměstnavatel bude rád, že o této informaci bude vědět a může Vás na pracovní místo dosadit k tomuto datumu a nebo třeba pokud na místo pospíchá může Vám doporučit jiné či podobné, které se časově hodí i Vám. Příklad: Nástup možný ihned nebo třeba od 5.6.2017

Můžete přidat i svojí fotku do horní části životopisu.

Určitě nemusím připomínat, že životopis musí být psán v Německým jazyce. Pokud nehledáte zaměstnání ve vyšších sférách, ale třeba jako dělník, truhlář, řidič prostě na takovou pozici, kde není potřeba němčiny až tak gramaticky správně, tak si s nějakými menšími pravopisnými chybami v životopise hlavu nelámejte. Jste cizinec a zaměstnavatelé v Německu jsou v těchto ohledech přizpůsobiví.

Vzor životopisu v němčině, který si můžete upravit dle svého je ke stažení zde.

Doufám, že jsem Vám pomohl s přípravou Vašeho životopisu do německé firmy a ulehčilo Vám to mnoho otázek a hledání.

Popřípadě pokud budete s něčím chtít pomoci či poradit tak mi napište do mailu.

Sdílejte tuto stránku mezi svými přáteli:

Kindergeld 2019 - Přídavky na děti v Německu a jejich vyřízení

Kdo má nárok na přídavky pro dítě z Německa tzv. Kindergeld? O přídavky si mohou zažádat pracující…

Celý článek

Výpočet čisté mzdy v Německu - Kalkulačka

Vypočítejte si čistou mzdu pomocí kalkulačky můžete zde. Čím více položek vyplníte, tím výpočet bude přesnější. Povinné…

Celý článek

Jak napsat strukturovaný životopis v němčině Lebenslauf + vzor ke stažení

Proč je německý životopis tak důležitý? Je to první kontakt s možným budoucím zaměstnavatelem. Je to Vaše…

Celý článek

Kündigung - Výpověď z pracovního poměru v Německu

Všeobecná ochrana před výpovědí v Německu Platí v podnicích, kde je zaměstnáno více jak 10 lidí na…

Celý článek

Kolik je minimální mzda v Německu?

Všeobecně platí, že minimální mzda v Německu je 8,84 EUR, která je platná od ledna 2017 až…

Celý článek

kdy jsou státní svátky v Německu v roce 2018?

V roce 2018 je celkem 17 zákonných svátků. Každá spolková republika v Německu, ale nemusí slavit všechny.…

Celý článek
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů