Zdravotní pojištení v Německu a postup při české neschopence

Pokud začínáte pracovat v Německu na německou pracovní smlouvu vztahuje se na vás právo sociálního zabezpečení dané země. To zabezpečuje nemocenské, zdravotní a důchodové pojištění, pojištění pro případ nezaměstnanosti a v případě potřeby i pečovatelské služby.

Pojistné na sociální zabezpečení zaměstnavatel sráží ze mzdy a odvádí podobně jako u nás. Jako pendler, kdy do zaměstnání dojíždíte nebo máte v Německu zřízené bydlení kvůli práci a jezdíte zpět do Čech, máte nárok na čerpání zdravotní péče jak u nás tak v Německu.

Jak si zařídit pojištení v obou zemích a Formulář E106 vzor ke stažení

Z 99% vás do sociálního zabezpečení v Německu přihlásí zaměstnavatel u kterého začnete pracovat. Pokud tak neučinil, kontaktujte nás a my vám s registrací pomůžeme. Nárok na pojištění mají i členové vaší rodiny. K přihlášení i v Čechách k pojištení si vyzvedňete na vaši pobočce německé pojišťovny formulář E106, který v Čechách na zdravotní pojišťovně (např. VZP aj.) potrvdíte a zanesete zpět na pobočku německé pojištovny. Do pár týdnů obdržíte žlutou kartičku, kterou se budete prokazovat u návštěvy lékaře v Čechách.

Rodinný příslušníci, které můžete v Německu nechat pojistit

Manžel/manželka, kteří nemají vlastní příjem z výdělečné činnosti a nepobírají důchod a dávky v nezaměstnanosti. A v některých případech i vaše děti. Je vždy nutné předložit oddací list nebo rodný list.

Postup při české neschopence pro německého zaměstnavatele

Klasicky dostanete českou neschopenku jak jste zvyklí „Rozhodnutí o pracovní neschopnosti“ části 2,3, a 4. Díl 2 si ponecháte vy a prokazujete se s ním vždy při další návštěvě u doktora. Díl 3 odevzdáte zaměstnavateli, nejlépe v co nejkratší době. Díl 4 odevzdáte na vaší německé pojišťovně do jednoho pracovního týdne. Klidně zašlete i mailem. Do šesti týdnů vám neschopenku platí zaměstnavatel, takže pokud víte, že budete marodit méně než šest týdnů tak neschopenku na pojišťovnu posílat nemusíte. Ale to jen tak pro info, standartní cesta jak si to představuje pojišťovna je popsaná výše. Pokud budete neschopenku posílat na pojišťovnu je potřeba říct doktorovi, aby vám dal potvrzení s jakým druhem onemocnění marodíte (resp. napsal vám diagnózu v mezinárodním formátu) a jaká bude předpokládaná doba marození. To je věc, kterou německá zdravotní pojišťovna vyžaduje.

Sdílejte tuto stránku mezi svými přáteli:

Kindergeld 2019 - Přídavky na děti v Německu a jejich vyřízení

Kdo má nárok na přídavky pro dítě z Německa tzv. Kindergeld? O přídavky si mohou zažádat pracující…

Celý článek

Výpočet čisté mzdy v Německu - Kalkulačka

Vypočítejte si čistou mzdu pomocí kalkulačky můžete zde. Čím více položek vyplníte, tím výpočet bude přesnější. Povinné…

Celý článek

Jak napsat strukturovaný životopis v němčině Lebenslauf + vzor ke stažení

Proč je německý životopis tak důležitý? Je to první kontakt s možným budoucím zaměstnavatelem. Je to Vaše…

Celý článek

Kolik je minimální mzda v Německu?

Všeobecně platí, že minimální mzda v Německu je 8,84 EUR, která je platná od ledna 2017 až…

Celý článek

kdy jsou státní svátky v Německu v roce 2018?

V roce 2018 je celkem 17 zákonných svátků. Každá spolková republika v Německu, ale nemusí slavit všechny.…

Celý článek

Kündigung - Výpověď z pracovního poměru v Německu

Všeobecná ochrana před výpovědí v Německu Platí v podnicích, kde je zaměstnáno více jak 10 lidí na…

Celý článek
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů